Fıstık Ezmesi

FISTIK EZMESİNİN FAYDALARI NELER?

Sağlıkları ve formları değerli olanlar, Tavman'ın Fit dünyasından merhabalar. Bugün sizlere benim öğünlerim arasında asla vazgeçemediğim yer fıstığı ezmesinin fitness, sağlık ve güzel vücut açısından faydalarından bahsedeceğim. 


1- Yer Fıstığı ezmesi, içerdiği proteinin yanında tekli doymamış yağ bakımından da son derece zengindir ve kalp hastalığı riskini azalttığı gibi yağ olarak depolanma ihtimalini de azaltır. Üstelik kan basıncını dengeler ve moleküler yapı itibari ile yağ yakımına destek olur.

2- İki çorba kaşığı fıstık ezmesinde, ortalama 190 kalori, 8 gram protein, 8 gram karbonhidrat ve 16 gram yağ bulunur. Alınacak kavanozun arkasındaki besin değerleri tablosunda hidrojenize edilmiş yağ olmamasına dikkat edilmelidir. Bu yağlar çoklu doymamış yağ molekülüne hidrojen atomu eklenerek elde edildiği için sağlık açısından avantajlı değildir. İçeriğinde sadece ezilmiş fıstık ve tuz olması yeterlidir.

3-  Fıstık ezmesi, kas olarak kilo aldırmak suretiyle kilo alma dönemlerinde ve düşük karbonhidratlı kilo kaybı dönemlerinde büyük rol oynar. Enerji kaybını engeller. Daha uzun süre enerji verimi sağlar. Karbonhidratlara ise kalorik anlamda destek olur ve insülin seviyesini arttırmaz.

4- Light ya da az yağlı fıstık ezmesi tüketmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu gıda, sağlıklı yağ içeriği sebebi ile tüketilir. Yağının azaltılması halinde içine eklenecek şeker hepten hedeflerimize aykırıdır.

5-   Fıstık ezmesini, yatmadan önce, proteinle birlikte tüketerek içerdiği iyi yağlarla sindirimi yavaşlatıp kas kaybını engelleyen bir besin haline getirebilirsiniz. Sabah öğününüzde kepekli ekmeğin arasına süreceğiniz doğal yer fıstığı ezmesine doğrayacağınız 1 muz sayesinde gün boyu düşük grafikte fakat uzun sureli bir enerji artışı sağlayabilirsiniz. Ara  öğünlerde hazırlayacağınız protein içeceklerine ilave ederek proteinlerin kas hücrelerinizde daha uzun sure kalmasını sağlayacak, enerjiyi insulin seviyenizi çıkartmadan sağlatmış olacaksınız.

Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi
Seval Güncel


veb sitemize hoşgeldiniz.

veb sitemize hoşgeldiniz.

veb sitemize hoşgeldiniz.

Seval Sosyal Medya


Seval Bize Ulaşın


Kozluca Mahallesi Kozluca Caddesi No: 20 Şahinbey / Gaziantep

Tel: 0 342 231 25 779

info@sevalkuruyemis.com